Blogul tău este mai mult decât un loc în care exprimi autist nişte păreri. E mai degrabă un loc de întâlnire cu cititorii care îţi validează sau evaluează ideile.
Comunicarea este bidirectională iar interacţiunea doar prin comentarii este insuficientă. Cei care îţi citesc blogul sunt în mare parte bloggeri. Prezenţa ta pe blogurile lor îi va ajuta să înţeleagă că sunt importanţi pentru tine şi să revină pe al tău. Dacă ai peste 10 cititori ştii că e greu să le ţii minte adresele.
O piedica în calea uitării – RSS readerul
RSS-readerul sau feed-readerul suplineşte lipsa ta de memorie. Un creion prost e mai bun decât memoria cea mai performantă. În cazul nostru – un creion virtual.
Nu trebuie să te chinui să-ţi aminteşti blogurile tuturor şi nici măcar nu e nevoie să dai ture permanente ca să vezi daca au mai scris ceva. Folosind readerul ai toate astea la o distanţă de un click.
Demonstraţie
Eu folosesc bloglines si am testat si google reader. Sunt si altele iar funcţionalitatea este cam aceeaşi.
Creezi un cont şi începi să introduci adresele blogurilor pe care le citeşti. Asta e tot.
In cateva clickuri ai toate blogurile pe care le urmaresti in acelasi loc si iti e usor sa le vezi pe cele care au posturi noi.
Google Reader e cam pe acelasi principiu.
Acum poti sa “monitorizezi” blogurile cititorilor tăi, să comentezi sau să ii promovezi atunci când postează ceva interesant.
Daca ai comentat cel puţin o dată pe blogul meu, sunt şanse mari să te fi adaugat deja în reader. Dacă crezi că nu am facut-o încă, lasă-mi un comentariu aici şi sigur voi face update-ul.
Dacă nu mă citeşti într-un reader poti să o faci acum. La sfârşitul articolului sau în sidebar găseşti linkul de abonare prin reader sau prin email. Un alt motiv să te abonezi ar fi şi faptul că toţi abonaţii vor primi cadou o carte. Fară tragere la sorţi! O sa dau detaliile la vremea cuvenită.
Oricum ideea postului este să ai la îndemână un instrument care îţi permite să menţii comunitatea de pe blogul tău, contribuind la rândul tău pe blogurile cititorilor şi menţinându-le interesul pentru blogul tău.
Mult succes! Dacă sunt şi alte lucruri care vă ajută să menţineţi contactul cu cititorii mi-ar plăcea să le ştiu.
Daca ti-a placut ce ai citit aboneaza-te la feed-ul RSS sau primeste articole asemanatoare prin email Urmareste-ma pe twitter!
No related posts.






acum trei ani am folosit si eu bloglines (mi s-a parut un pic cam greoi in interfata) si feed daemon (ocupa spatiu prea mare pe hdd), dar de cand am descoperit google reader, am mai simtit nevoia sa mai testez si altceva. Acum, postul tau mi-a adus aminte si de motivele pentru care il prefer, simplitate. Dincolo de diferente si asemanari, m-am simtit cel mai comfortabil cu readerul de la google …
n-am prea stat cu google reader (nu imi plac aplicatiile web prea tare). folosesc in schimb rss readerul incorporat in Mail din MacOS X. se citeste foarte usor un post printre 2 mailuri la birou.
[...] pentru cei care ma citesc cu consecventa si una si mai mare pentru cei care m-au adaugat in reader. De ceva vreme am in minte un proiect prin care sa-mi arat aprecierea si la modul practic. Astazi [...]